Kıskaçlı tokanın icadı

Kıskaçlı tokanın icadıyla ilgili iki rivayet vardır. Şimdi sizinle ikisini de paylaşacağız. Hangisinin doğru olduğuna siz karar verin. 

ilk rivayet:
Önce tokadan başlayalım. Toka 1700lerin başında İtalyan Tony Tocca tarafından bulunmuştur. Tony karısının keçe gibi uzun kıvırcık saçlarından rahatsız olmakta ve bu konuda bir şeyler yapmak istemektedir. Bundan yola çıkan Tocca tokayı icat etmiş ve adını tocca koymuştur. Tocca 1860lara kadar çok moda olmuş ve Tocca'nın ailesine milyonlar kazandırmıştır. 1860ların basında ailesi tarafından beceriksiz olarak nitelenen Kissic Tocca( kissic İtalyancada kıskanç anlaına gelmektedir. Ailesi sanki çocuklarının karakterini önceden tahmin etmiş gibi ona bu ismi koymuşlardır.) büyük büyük babasının tasarımını değistirerek adına kiskic tocca koymustur. Türkler ise bu icadı  kıskançlı toka olarak çevirmiş ve mantığının daha çok kıskaça benzediğini
düşünerek zamanla ismi değişmiş ve kıskaçlı toka olmuştur.

İkinci rivayet:
Meksikalı inci toplayıcısı olan Sanyito Komaçin Tomazu Kazumato incilerini çıkarmak için her denize dalışında önüne gelen saçları yüzünden zorluk çekiyordu. Kesmek istiyordu ama kocası ünlü bir inci pazarlayıcısıydı ve karısının besleme gibi ortalarda dolaşmasını istemiyordu. Ayrıca aşık olduğu o pamuk gibi upuzun saçlarıydı. Kazumato bu sonununu çözebilmek için nice yollar denedi. İlk zamanlarda saçına şekerli bir eriyik sürüp birbirine yapıştırıyordu ama bu karışım suda fazla dayanmıyor, eriyor vesaçları dağılıyordu. Kocasını kırmak istemeyen Kazumato saçlarıyla ilgili bu sorunu çözmek için çok uğraşıyordu. Bir gün inci toplamak için daldığı sırada saçına bir istiridye tutundu. Kazumato'nun saçındaki şekerli karışım erimiş olmasına rağmen saçları istiridye sayesinde dağılmadan durabiliyordu. Kazumato aradığı çözümü bulmuştu. Kıyıya çıkınca saçındaki isriridyeyi dikkatle inceledi ve istirdye kabuklarından kendine saç tutturucu objeler yapmaya başladı. Kocası(ki adı Tomarakaras'dır) karısının icadını yengecin kıskaçlarına benzetti ve kıskaçlı toka bugünkü adını böyle aldı. Tomarakaras Kazumato karısının bu icatını pazarlamaya başladı ve inci toplayıcılığı sektöründe büyük gelişmeler yaşandı. Artık saçları önüne gelmeyen kadınlar bir dalışta daha fazla inci çıkarabilmeye başladılar. Derler ki bu icat sayesinde Meksika çevresindeki istiridye populasyonu zarar görmüş ve zamanla yok olmuştur. Şimdi düşünün hayatımızda kıskaçlı toka olmasa belkide Meksika çevresi bir istiridye cenneti olacaktı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !